Employee Directory

ADMINISTRATION   
       
Boattenhamer, Greg
CEO
 Johnston, Mike
Chief Operating Officer
Spidle, Tara
Chief Financial Officer
Masters, Andrea
Chief Nursing Officer
     
Smith, Jo Beth
Chief Human
Resources Officer
Jensen, Cheri
Executive Assistant
Wells, Angie
AP/PR Clerk
BUSINESS OFFICE/HEALTH INFORMATION MANAGEMENT
       
Foster, Tara
Revenue Cycle Director
Bellon, Barb
H.I.M. Clerk
Blades, Angie
Admit Clerk
Dachenbach, Elizabeth
H.I.M. Certified Coder
       
Easton, Sheryl
H.I.M. Transcriptionist
Hiebing, Nancy
Admit/Ins Clerk
 Lamb, Rebecca
Bus Office Clerk
 Parmer, Stevie
Billing Lead
   
Shields, Tara
Utilization Rev Specialist
Strand, Linda
Bus Office Clerk
QUALITY AND EDUCATION
 
Ranes, Arlene
Quality and Education
Director
CARDIOPULMONARY   
 
Parsons, Judy
Cardiac Rehab RN
REHAB   
       
Smith, Melissa
PTA, Rehab Director
Barker, Jennifer
COTA
Boyer, Rachael
Physical Therapist
Rasmussen, Laria
PT Tech
     
Tedford, Sara
Physical Therapist
Weber, Anna
OT
Wilson, Alyssa
Physical Therapist
Woods, Mikala
PTA
SURGERY   
       
Bright, Charlyn
Surgery Director
Benda, Julie
RN
Elefson, Denise
RN
Frost, Peggy
RN
   
Johnston, Jenifer
Surgical Tech/LPN
Oesch, Brandi
RN
RADIOLOGY   
     
Ellertson, Mike
Radiology Supervisor
Bottcher, Sherice
Radiology Tech
Thomas, LaShell
Radiology Tech
PLANT OPS   
     
Byler, Ken
Plant Ops Supervisor
Eivins, Tracy
Plant Ops Mechanic
Fraker, Zack
Plant Ops Mechanic
DIETARY   
       
Earley, Rhonda
Dietary Director
Hendrix, Marla
Cook
Hutchinson, Deb
Cook
Manchester, Curtis
Service Line Coord.
       
Owens, Linda
Cook
Parker, Theresa
Meal Site Coord.
 Van Laar, Diane
Cook
Vanderflught, Tasha
Cook
OUTPATIENT CLINIC   
   
Parmer, Julie
Clinic Coordinator
Boles, Brenda
Clinic Asst.
ENVIRONMENTAL SERVICES   
       
Hutchison, Carrie
EVS Supervisor
Bethards, Star
EVS Tech
 Byler, Karen
EVS Tech
Lamb, Tammy
EVS Tech
 
Zimmerman, Rodney
EVS Tech
LAB   
     
Toney, Melissa
Lab Director
Andrew, Becky
Certified Lab Asst.
Green, Ashly
Phlebotomist/QI Asst.
PURCHASING   
 
Hildreth, Joy
Purchasing Coord.
AMBULANCE   
       
Mathews, Teresa
PM, Ambulance Director
Byler, Chris
RN Exempt
Edsall, Amanda
EMT
Funk, Tony
EMT
       
Gilliland, Lucas
EMT
Horney, Nick
AEMT
Jacobs, Jake
PM, CCP
McDaniel, Jamie
EMT
       
Moffett, Doug
EMT
Rardin, Abby
EMT
Thomas, Sean
PM
Wilson, Logan
EMT
   
Young, Scott
PM, CCP
Bradford, Karl
EMT
PHARMACY   
   
Wolfe, Jaime
Pharmacy Director
Greenland, Kelly
Pharmacy Tech/LPN
UTILIZATION REVIEW/SOCIAL SERVICES   
 
Hamaker, Melanie
Care Coordinator
EMERGENCY DEPARTMENT PROVIDERS   
     
Spoerl, Jennifer
ARNP
Swan, Jeff
PA-C
Yoder, Eugene
ARNP
IT   
 
Webb, Stacy
IT Tech
MARKETING   
 
Erb, Shannon
Marketing Specialist
MED/SURG   
       
Bailey, Judy
RN
Bell, Marcy
RN, BSN – SANE
Dale, Elise
RN, BSN
Daughenbaugh, Katy
RN
       
Dominguez, Desiree
RN
Dougherty, Sandy
RN
Eakes, Judy
C.N.A.
Ellis, Renee
RN
       
Ellis, Sidney
C.N.A.
Garrison, Kiley
RN
George, Melonie
C.N.A.
Graham, Melissa
C.N.A.
       
Keeney, Aaron
RN
Keeney, Katie
RN
Kuzee, Niyole
RN
Livingston, Jenia
RN
       
McCarty, Britni
C.N.A.
Osborn, Haylie
RN
Silver, Deb
RN
Sponsler, Katie
RN
       
Sullivan, Jessica
RN, BSN
Thrailkill, Tina
RN
Wehling, Christel
RN
 Yoder, Cheri
RN, BSN